Roztocze smak przygody

Roztocze jest wymarzonym miejscem do uprawiania wszystkich form turystyki aktywnej, od rekreacji po zapierające dech w piersiach ekstremalne przygody.

Na Roztoczu wytyczono ponad 1000km pieszych szlaków turystycznych, ścieżek spacerowych i dydaktycznych. Prowadzą one najciekawszymi partiami regionu. Wybierając się do Roztoczańskiego Parku Narodowego trzeba pamiętać, że można go zwiedzać między wschodem a zachodem słońca, wyłącznie znakowanymi szlakami i ścieżkami, a wstęp na niektóre z nich jest płatny. Zwiedzanie parku najlepiej rozpocząć od zapoznania się z ekspozycją Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN w Zwierzyńcu, przy ul. Plażowej 3.

Górzyste Roztocze i sąsiadująca z nim Puszcza Solska to raj dla rowerzystów. Na drogach publicznych jest niewielki ruch, a na utwardzonych drogach leśnych samochodów nie ma w ogóle. Znakowanych tras rowerowych jest kilkaset kilometrów. Najwięcej koło Józefowa – rowerowej stolicy Roztocza, Janowa Lubelskiego, Krasnobrodu, Narola i Zwierzyńca. Do tego dochodzą szlaki piesze, w większości nadające się również do jazdy rowerem, oraz labirynt dróg i ścieżek wijących się wśród pól i lasów. Warto jednak pamiętać, że jazda po deszczu lessowymi drogami Roztocza Zachodniego i Południowego może dostarczyć ekstremalnych wrażeń, podobnie jak jazda w upalne, suche dni piaszczystymi drogami Roztocza Środkowego i Puszczy Solskiej.

Niezapomnianych wrażeń dostarczają spływy krętymi rzekami Roztocza i Puszczy Solskiej: Wieprzem i Tanwią – pięknymi i czystymi rzekami, płynącymi przez dziewicze lasy i łąki. Spływy Bukową, płynąca przez Lasy Janowskie organizuje Bagienne Bractwo Obserwatorów Terenowych. Są to rzeki bezpieczne, płytkie i mające zazwyczaj piaszczyste dno. Pokonanie niektórych odcinków rzek (np.Tanwi z Re-bizantów do Borowych Młynów) niesie jednak ze sobą pewne trudności. Najpopularniejsze są spływy Wieprzem. Spławny odcinek rzeki zaczyna się w Hutkach, ale najpopularniejszy jest łatwy, 2-godzinny odcinek: Obrocz – zalew .Rudka” w Zwierzyńcu. Latem kajaki czekają na chętnych w Obroczy i na zalewie .Rudka’ w Zwierzyńcu. Opłata za najkrótsze spływy (np. Obrocz-Rudka) wynosi ok. 40zł, za dłuższe, wielogodzinne (np. Rudka-Szczebrzeszyn) ok. 60zł, od 2-osobowej załogi, w tym sprzęt i dowóz uczestników.

Jazdy konne oferuje szereg roztoczańskich stadnin. Wytyczono też dwa szlaki, obydwa niedaleko Zamościa.  „Ułański Szlak Konny” ma 34 km długości, zaczyna się przy stadninie Tarka w Wólce Wieprzeckiej i prowadzi przez Wychody – Mokre – Zdanów – Białowolę – Wierzchowiny – Skaraszów – by powrócić do Tarki. Drugi szlak – Roztoczański ma 25 km długości, również zaczyna się w Wólce Wieprzeckiej i prowadzi przez Wojdę – Bondyrz – Lasowce do Senderek.

Na Roztoczu jest kilka parków linowych. Dużą popularności cieszy się park nad zalewem w Krasnobrodzie, składający się z 11 umiarkowanie trudnych przeszkód. Ale prawdziwą próbą charakteru jest wizyta w parku nad zalewem w Janowie Lubelskim z 200-metrowym zjazdem linowym nad plażą i zalewem, diabelskim wahadłem – skokiem tandemowym lub pojedynczym z wysokości 16m – i Power Fanem – pionowym skokiem w dół z wysokości 13 m, z progresywnym hamowaniem. Ale mają tam też mniej hardcorowe propozycje.