Roztocze wciąga

Roztocze to nie tylko kontakt z nieskażoną przyrodą, krystalicznie czyste powietrze i zapach żywicy, ale też malownicze miasteczka, ciekawe zabytki i imprezy kulturalne. Spokój, cisza i mnóstwo słonecznych dni pozwalają wypocząć, odreagować stresy i nabrać sił.

Ze zdrowotnych walorów Roztocza korzystała już Marysieńka Sobieska. Również dzisiaj w sanatoriach uzdrowisk: Krasnobrodu i Horyńca-Zdroju, których tradycje sięgają XIX wieku, corocznie setki osób odzyskuje zdrowie. Dodatkowym atutem obu kurortów jest mikroklimat, cisza i piękne położenie.

Oferta hoteli, pensjonatów i kwater agroturystycznych jest bardzo bogata. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bez względu na to, czy zamierza zbierać grzyby i jagody, zwiedzać okolice, czy po prostu zaszyć się w leśnej głuszy.

W upalne dni kuszą piaszczyste plaże roztoczańskich kąpielisk w Janowie Lubelskim, Frampolu, Majdanie Sopockim, Zwierzyńcu oraz, znacznie powiększone w ostatnich latach, w Józefowie i Krasnobrodzie. W razie niepogody alternatywą są kryte pływalnie: w Horyńcu-Zdroju, Janowie Lubelskim i Zamościu.

Wędkarzy zainteresują rybne i pięknie położone stawy i zalewy, w tym największy w regionie zbiornik „Nielisz’’, oraz czyste pstrągowe rzeki Roztocza zakwalifikowane do wód górskich. Kto woli pstrąga bez wędkowania, powinien udać się do Bondyrza, gdzie serwują go prosto z rzeki.

Wypoczynek na Roztoczu wzbogaca oferta kulturalna: muzea i galerie, koncerty, spektakle i festyny. Tłumy ściąga Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Muzyki poważnej w świetnym wykonaniu można posłuchać m.in. w Narolu i Krasnobrodzie, jazzu w Zamościu, a folkloru na licznych imprezach plenerowych. Kilkoro malarzy prowadzi na Roztoczu galerie autorskie, min. w Szurze, w Szczebrzeszynie, w Górecku Kościelnym i Majdanie Wielkim. Można porozmawiać z artystami i znaleźć niebanalną pamiątkę z Roztocza.

Miłośników historii zainteresują średniowieczne grodziska i ślady Powstania Styczniowego, którego 150. rocznicę właśnie obchodzimy. Można je spotkać m.in. w Krasnobrodzie, Józefowie Zwierzyńcu, Panasówce i Batorzu. Wiele jest też pamiątek po obu wojnach światowych: okopy i cmentarze z I wojny oraz pomniki na polach bitew stoczonych w kampanii wrześniowej i przez partyzantów w czasie II wojny(w tym największej w Polsce pod Osuchami). Są też przypominające o pacyfikacji Zamojszczyzny, tragedii Dzieci Zamojszczyzny i zagładzie Żydów.

śladami Ordynacji Zamojskiej, która miała ogromny wpływ na rozwój Roztocza, prowadzi Szlak Ordynacji Zamojskiej, a zabytki z nią związane w Górecku Kościelnym, Hamerni, Józefowie, Nieliszu, Radecznicy, Sitańcu, Suścu, Szczebrzeszynie, Zawadzie, Zamościu i Zwierzyńcu oznaczone są tablicami z opisem.

Najstarsze, geologiczne, dzieje regionu przybliża Szlak Geoturystyczny Roztocza Środkowego. Obejmuje on m.in. wzgórza Młynarka koło Szopowego i Wapielnia koło Łuszczacza, stare sztolnie w Sen-derkach i kamieniołomy w Józefowie, Krasnobrodzie i Nowinach (na skraju których są wieże widokowe umożliwiające oglądanie okolic w promieniu kilkunastu kilometrów) oraz przełomy Tanwi i Sopotu z nowymi pomostami ułatwiającymi ich zwiedzanie. Wszystkie te miejsca są oznaczone tablicami informacyjnymi. W 2012 roku szlak został nagrodzony ROZTOCZANEM – nagrodą Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze” przyznawaną za najlepszy produkt turystyczny roku.