To na Roztoczu musisz zobaczyć

To na Roztoczu musisz zobaczyć.

1.    Zabytkowe centrum Zwierzyńca: słynny kościół „Na wyspie”, jedyny na świecie pomnik szarańczy, klasycystyczne biura Ordynacji Zamojskiej i willa jej plenipotenta, 200-letni browar. Wszystko tonie w zieleni.

2.    Roztoczański Park Narodowy. Osiem i pół tysiąca hektarów wspaniałych lasów z licznymi fragmentami pierwotnej puszczy. Buki i jodły, jakich nie zobaczysz nigdzie indziej. Bogata flora i fauna, ciekawe muzeum.

3.    Przełomy: Tanwi w Rebizantach z 28 następującymi po sobie niewielkimi wodospadami i Sopotu koło Hamerni, z ruinami XVIII-wiecznej papierni.

4.    Szczebrzeszyn. Najstarsze miasto regionu. Można tu poczuć klimat dawnych małych miasteczek Kongresówki i Galicji. Dwa barokowe kościoły, cerkiew z fantastycznymi freskami, d. synagoga i kirkut z macewami z XVI wieku.

5.    Mauzoleum w Bełżcu. Przejmujący i pełen ekspresji monument upamiętniający pół miliona ofiar niemieckiego obozu zagłady. Według Polityki jedno z 15 arcydzieł architektury III RP. Znakomite multimedialne muzeum.

6.    Sanktuarium w Krasnobrodzie. Barokowy kościół, słynna kaplica „Na wodzie”, kalwaria, stary spichlerz, muzea: sakralne i wsi krasnobrodzkiej, ptaszarnia, wystawy: maryjna, wieńców dożynkowych, geologiczna, garncarska i przyrodnicza.

7.    Górecko Kościelne. Pięknie położona, śródleśna wieś z sanktuarium św. Stanisława Biskupa, licznymi kapliczkami, aleją kilkusetletnich dębów i malowniczym przełomem Szumu.

8.    Modrzewiowy kościół w Tomaszowie Lubelskim. Perła architektury. Unikalny i niezwykle udany przykład przeniesienia form barokowej budowli murowanej do drewnianej świątyni.

9.    Drewniane cerkwie na Roztoczu Południowym: w Hrebennem, Bełżcu, Łówczy, Brusnie Nowym, Pmsiach, Woli Wielkiej i ubiegająca się o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – cerkiew św. Paraskewii w Radmżu.

10.    Kamieniołomy w Józefowie. Skalny kanion powstały wskutek kilkusetletniej eksploatacji złoża. Podręcznikowy przekrój dna mioceńskiego morza. Plus monumentalna, kamienna wieża widokowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *