To na Roztoczu musisz zobaczyć.
1. Zabytkowe centrum Zwierzyńca: słynny kościół „Na wyspie”, jedyny na świecie pomnik szarańczy, klasycystyczne biura Ordynacji Zamojskiej i willa jej plenipotenta, 200-letni browar. Wszystko tonie w zieleni.
2. Roztoczański Park Narodowy. Osiem i pół tysiąca hektarów wspaniałych lasów z licznymi fragmentami pierwotnej puszczy. Buki i jodły, jakich nie zobaczysz nigdzie indziej. Bogata flora i fauna, ciekawe muzeum.
3. Przełomy: Tanwi w Rebizantach z 28 następującymi po sobie niewielkimi wodospadami i Sopotu koło Hamerni, z ruinami XVIII-wiecznej papierni.
4. Szczebrzeszyn. Najstarsze miasto regionu. Można tu poczuć klimat dawnych małych miasteczek Kongresówki i Galicji. Dwa barokowe kościoły, cerkiew z fantastycznymi freskami, d. synagoga i kirkut z macewami z XVI wieku.
5. Mauzoleum w Bełżcu. Przejmujący i pełen ekspresji monument upamiętniający pół miliona ofiar niemieckiego obozu zagłady. Według Polityki jedno z 15 arcydzieł architektury III RP. Znakomite multimedialne muzeum.
6. Sanktuarium w Krasnobrodzie. Barokowy kościół, słynna kaplica „Na wodzie”, kalwaria, stary spichlerz, muzea: sakralne i wsi krasnobrodzkiej, ptaszarnia, wystawy: maryjna, wieńców dożynkowych, geologiczna, garncarska i przyrodnicza.
7. Górecko Kościelne. Pięknie położona, śródleśna wieś z sanktuarium św. Stanisława Biskupa, licznymi kapliczkami, aleją kilkusetletnich dębów i malowniczym przełomem Szumu.
8. Modrzewiowy kościół w Tomaszowie Lubelskim. Perła architektury. Unikalny i niezwykle udany przykład przeniesienia form barokowej budowli murowanej do drewnianej świątyni.
9. Drewniane cerkwie na Roztoczu Południowym: w Hrebennem, Bełżcu, Łówczy, Brusnie Nowym, Pmsiach, Woli Wielkiej i ubiegająca się o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – cerkiew św. Paraskewii w Radmżu.
10. Kamieniołomy w Józefowie. Skalny kanion powstały wskutek kilkusetletniej eksploatacji złoża. Podręcznikowy przekrój dna mioceńskiego morza. Plus monumentalna, kamienna wieża widokowa.