To na Roztoczu musisz zobaczyć

To na Roztoczu musisz zobaczyć.

1.    Zabytkowe centrum Zwierzyńca: słynny kościół „Na wyspie”, jedyny na świecie pomnik szarańczy, klasycystyczne biura Ordynacji Zamojskiej i willa jej plenipotenta, 200-letni browar. Wszystko tonie w zieleni.

2.    Roztoczański Park Narodowy. Osiem i pół tysiąca hektarów wspaniałych lasów z licznymi fragmentami pierwotnej puszczy. Buki i jodły, jakich nie zobaczysz nigdzie indziej. Bogata flora i fauna, ciekawe muzeum.

3.    Przełomy: Tanwi w Rebizantach z 28 następującymi po sobie niewielkimi wodospadami i Sopotu koło Hamerni, z ruinami XVIII-wiecznej papierni.

4.    Szczebrzeszyn. Najstarsze miasto regionu. Można tu poczuć klimat dawnych małych miasteczek Kongresówki i Galicji. Dwa barokowe kościoły, cerkiew z fantastycznymi freskami, d. synagoga i kirkut z macewami z XVI wieku.

5.    Mauzoleum w Bełżcu. Przejmujący i pełen ekspresji monument upamiętniający pół miliona ofiar niemieckiego obozu zagłady. Według Polityki jedno z 15 arcydzieł architektury III RP. Znakomite multimedialne muzeum.

6.    Sanktuarium w Krasnobrodzie. Barokowy kościół, słynna kaplica „Na wodzie”, kalwaria, stary spichlerz, muzea: sakralne i wsi krasnobrodzkiej, ptaszarnia, wystawy: maryjna, wieńców dożynkowych, geologiczna, garncarska i przyrodnicza.

7.    Górecko Kościelne. Pięknie położona, śródleśna wieś z sanktuarium św. Stanisława Biskupa, licznymi kapliczkami, aleją kilkusetletnich dębów i malowniczym przełomem Szumu.

8.    Modrzewiowy kościół w Tomaszowie Lubelskim. Perła architektury. Unikalny i niezwykle udany przykład przeniesienia form barokowej budowli murowanej do drewnianej świątyni.

9.    Drewniane cerkwie na Roztoczu Południowym: w Hrebennem, Bełżcu, Łówczy, Brusnie Nowym, Pmsiach, Woli Wielkiej i ubiegająca się o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – cerkiew św. Paraskewii w Radmżu.

10.    Kamieniołomy w Józefowie. Skalny kanion powstały wskutek kilkusetletniej eksploatacji złoża. Podręcznikowy przekrój dna mioceńskiego morza. Plus monumentalna, kamienna wieża widokowa.