Roztocze

Roztocze

Roztocze jest pasmem wzgórz o szerokości 15-25 km i długości 180 km, ciągnącym się od Kraśnika do Lwowa. Od północy graniczy z Wyżyną Lubelską, a na południu gwałtownie opada ku Kotlinie Sandomierskiej. Najwyższe wzniesienia sięgają 400m n.p.m.

Polskie Roztocze ma 110km długości i dzieli się na trzy części: Zachodnie, zajmujące ponad połowę jego obszaru, ciągnące się od Kraśnika do Zwierzyńca, charakteryzujące się stromymi zboczami wzgórz, głębokimi lessowymi wąwozami i stosunkowo małą ilością lasów; środkowe, zajmujące obszar od Zwierzyńca do Narola, malownicze, lesiste, najczęściej odwiedzane i najlepiej zagospodarowane turystycznie oraz najmniejsze – Południowe (Wschodnie) sięgające od Narola do Horyńca-Zdroju, wyludnione po II wojnie światowej, lesiste, z licznymi drewnianymi cerkiewkami, śladami nieistniejących wsi i zapomnianymi cmentarzami oraz dziesiątkami sowieckich betonowych bunkrów należących do „Linii Mołotowa”.

Zamość i wzgórza Roztocza znakomicie się uzupełniają, jak Florencja i Toskania, Barcelona i Costa Brava czy Dubrownik i Dalmacja.

Zamość – wiadomo – od 21 lat na elitarnej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, wyjątkowy przykład piękna i harmonii, genialne dzieło myśliciela i wojskowego, hetmana i kanclerza Jana Zamoyskiego, powszechnie uważane za najdoskonalszą realizację marzeń renesansowych urbanistów o mieście idealnym. W samym środku rynek – salon miasta – otoczony przez piękne kamienice, dalej wspaniała katedra, akademia, pałac i pomnik założyciela, który z wysokości końskiego grzbietu z dumą patrzy na swe dzieło. Wszystko otaczają mury miejskie, które czyniły z Zamościa twierdzę tak potężną, że obce wojska nigdy jej nie zdobyły.

A Roztocze? To ciągnące się tuż za miastem wzgórza pokryte szachownicą pól i sosnowymi lasami pachnącymi żywicą, poprzecinane dolinami rzek i strumieni. Jedne z nich meandrują wśród łąk, inne pędzą jak górskie potoki tworząc malownicze przełomy. Od południa Roztocze otula Puszcza Solska, jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce.Tu można godzinami wędrować przez pola i lasy nie spotykając nikogo. W dolinach i na zboczach wzgórz rozlokowały się urokliwe miasteczka, m.in. Zwierzyniec – perła Roztocza, historyczny Szczebrzeszyn, leczący ciało i duszę Krasnobród, a wśród lasów wioseczki, do których nawet z mapą niełatwo jest trafić.Tu czas płynie wolniej, godniej-.